Jump to content

Otava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Otava
Ndërtesa e Parlamentit, Përkujtimorja Kombëtare e Luftës në qendër të Otavës, Galeria Kombëtare e Kanadasë, dhe Kanali Rideau dhe Hoteli Château Laurier.
Ndërtesa e Parlamentit, Përkujtimorja Kombëtare e Luftës në qendër të Otavës, Galeria Kombëtare e Kanadasë, dhe Kanali Rideau dhe Hoteli Château Laurier.
Popullsia
 • Gjithsej(2.014) 951,727
Emri i banorëveotavanë
{{{postal_code_type}}}
K0A, K1A-K4C
Faqja zyrtarewww.ottawa.ca
Vendodhja e Otavës në Provincën e Ontarios


Ottawa (anglisht: /ˈɒtəwə/, frëngjisht: /ɔtaˈwa/) është kryeqyteti i Kanadasë. Qyteti ka një popullsi prej 952.000 banorësh, e zë vendin e katërt për nga madhësia në Kanada dhe vendin dytë në provincën Ontario. Zona e Ottawës-Gatineau (gjithashtu e njohur si National Capital Region) ka një popullsi prej 1.236.324 banorësh, i katërti sipas madhësisë nga qytetet e zonës. Ottawa është vendosur në pjesën juglindore të Ontarios në luginën e lumit Ottawa që është një lum i lundrueshëm, ndodhet midis kufirit të Ontarios dhe Kebekut.

Ottawa është një bashki në Provincën e Ontarios. Megjithëse kjo nuk përbën një rast të veçantë, Ottawa është caktuar si kryeqytet federal kombëtar, që përfshin Kebekun dhe komunën fqinje Gatineau.

Otava qeveriset nga 24 antarë të këshillit të qytetit, të cilët zgjidhen nga banorët e Ottawës në zgjedhje të drejtpërdrejta. Këshilltarët e qytetit kanë përgjegjësi për mirëmbajtjen dhe efikasitetin e shërbimeve të mëposhtme: zjarrfikësit, mjekësinë, departamentin e policisë, furnizimin me ujë, transportin, riciklimin dhe grumbullimin e plehrave, rrjetin e kanalizimeve etj. Kryetari i bashkisë së Ottawës është Jim Watson.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e emrit „Ottawa“ rrjedh nga fjala algonkuine adawe, që do të thotë „të tregëtosh“. Fjala i referohet popullsisë vendase të cilët përdornin lumin për tregti, gjueti, peshk, kamp, bimë korrjes, ceremonitë, dhe për përdorime të tjera tradicionale. Hartat e para të bëra për zonën filluan ta quajnë lumin sipas këtyre popujve.

Për shekuj me radhë, njerëzit Algonkuin kanë tregëtonin përmes rrugëve ujore të lumit Otava dhe lumit Rideau duke i transportuar mjetet e lundrimit nëpër zonën midis dy lumenjve. Udhëtari francez Étienne Brûlé u vlerësua si evropiani i parë që pa Ujëvarën Chaudière në vitin 1610, dhe edhe ai kishte për Portage kaluara e tyre për të marrë më tej në brendësi. Nuk kishte vendbanim në zonë deri në fillim të viteve 1800, kur u themelua Gatineau në afërsi të ujëvarës, por përtej lumit Otava përballë Otavës së sotme.

Ndërtimi i Kanalit Rideau, i nxitur nga shqetësimet për mbrojtje pas Luftës së vitit 1812 dhe planet e bërë nga koloneli By dhe Guvernatori i Përgjithshëm Dalhousie filloi menjëherë pas 26 shtatorit 1826, kur u themelua Bztown qyteti paraardhës i Ottawës. Kolonel By ishte një zyrtar i Inxhinierëve Mbretërorë i emëruar nga Qeveria Perandorake në 1827 për të drejtuar ndërtimin e Kanalit të Rideau.

Menjëherë pas kësaj, Mbretëresha Viktoria zgjodhi Otavën si kryeqytet të Kanadasë dhe ndërtesat e parlamentit në Kogdrën e Parlamentit përfunduan shpejt. Gjithashtu në këtë kohë, rritja e eksportit çoi në ndërtimin e hekurudhave për të lehtësuar transportin e mallrave në tregje, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara. Në fillim të viteve 1900 industria e lëndës së drurit pësoi rënie si rezultat i pakësimit të kërkesës.

Rritja vazhdoi në shekullin e 20-të, dhe me 1960, Plani Greber transformoi pamjen e kryeqytetit dhe hoqi pjesën më të madhe të infrastrukturës së vjetër industriale. Në vitet 1980, Ottawa u bë e njohur si Silicon Valley e veriut pas krijimit të kompanive të mëdha të teknologjisë së lartë, duke sjellë prosperitet ekonomik dhe duke çuar në rritje të madhe të popullsisë në dekadat e fundit të shekullit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pika e referimit dhe institucionet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina etnike Popullata Përqindja
Kanadezë 227.490 28,4 %
Anglezë 194.845 24,3 %
Irlandezë 180.525 22,5 %
Francezë 172.165 21,5 %
Skocezë 158.340 19,8 %
Gjermanë 67.660 8,4 %
Italianë 39.230 4,9 %
Kinezë 34.435 4,3%
Polakë 25.685 3,2 %
Hollandezë 22.700 2,8 %
Indianë të Amerikës 21.600 2,7 %
Indian 20.525 2,6 %

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet simotra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]