Tegucigalpa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Tegusigalpa
Spanjisht : Tegucigalpa
Qytet
noform
Vendndodhja
Tegusigalpa is located in Hondurasi
Tegusigalpa
Tegusigalpa

Koordinatat: 14°6′0″N 87°13′0″E / 14.10000°N 87.21667°E / 14.10000; 87.21667

Administrimi
Shteti Flamuri Hondurasi
Departamenti Francisco Morazán
Kryetari i Bashkisë Nasry Asfura
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 201.5 km2
Lartësia 990 m (m.n.d.)
Popullsia 1.126.534 banorë
Dendësia 5604,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11101
Koordinatat 14° 6′ 0″ Veri

87° 13′ 0″ Lindje


Tegucigalpa (shqip: Tegusigalpa) është kryeqyteti i Hondurasit