Kampobaso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kampobaso
Italisht : Campobasso
Qytet
noform
Pamje nga Kampobaso
Flamuri_figura
Flamuri
Vendndodhja
Kampobaso is located in Itali
Kampobaso
Kampobaso

Koordinatat: 41°34′00″V 14°40′00″L / 41.56667°V 14.66667°L / 41.56667; 14.66667

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Molize
Provinca Kampobaso
Kryetari i Bashkisë Roberto Gravina (M5S)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 56,11 km2
Popullsia (2019) 48 992 banorë
Dendësia 873,14 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Campobassani
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 86100
Prefiksi 0874
Shenjti mbrojtës Shën Gjergji
Dita e shenjtit 23 Prill
Koordinatat 41° 34′ 00″ Veri

14° 40′ 00″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.campobasso.it


Kampobaso (italisht: Campobasso) është një qytet dhe komunë në Italinë e Jugut, kryeqyteti i rajonit të Molise. Ndodhet në pellgun e lartë të lumit Biferno, i rrethuar nga malet Sannio dhe Matese.