Kampobaso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kampobaso
Campobasso
Panorama e qytetit
Panorama e qytetit
Popullsia
 • Total (2.019) 48 992
Demonym(s)Campobassani
Faqja zyrtarewww.comune.campobasso.it

Kampobaso (italisht: Campobasso) është një qytet dhe komunë në Italinë e Jugut, kryeqyteti i rajonit të Molise. Ndodhet në pellgun e lartë të lumit Biferno, i rrethuar nga malet Sannio dhe Matese.

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.