Shtetet e Venezuelës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Venezuela është një federatë e përbërë nga 23 shtete (estados), 1 Distrikti i kryeqytetit (Distrito Capital) dhe Federatat e Varura (Dependencias Federales) që përbëhet nga një numër i madh i ishujve venezueliane. Venezuela gjithashtu pretendon edhe territorin Guajana Esequiba që përfshin gjashtë rrethe të shtetit të pavarur të Guajanës.

Shtetet historike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para Luftës Federale të (1859-1863), vendi u nda në krahina në vend se shtetet. Forcat fitimtare duhej të jepnin më shumë autonomi shteteve në veçanti, por kjo nuk u realizua.

Nga 1863 deri në fillim të viteve 1900 ka pasur ndryshime të shumta territoriale, duke përfshirë bashkimin dhe ndarjen e shteteve, por nga ajo periudhë e deri në vitet 1990' shtetet mbetën të pandryshuara. Një nga shtetet që kanë ekzistuar gjatë kësaj kohe është edhe Shteti Guzman Blanco (1873-1889).

Vitet 1990-ta panë krijimin e te shteteve të reja: Delta Amacuro (1991), Amazonas (1994), dhe Vargas (1998).

Shtetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është një listë e 23 shteteve të Venezuelës. Shtetet janë të shënuara së bashku me simbolet e tyre përkatëse, të dhënat dhe vendndodhjen.

Flamuri Stema Shteti Kryeqyteti Popullsia

(sipas 2011)

Sipërfaqja

(km²)

Rajoni Vendndodhja
Flag of Amazonas Indigenous State.svg Amazonas Puerto Ayacucho 146,480 180,145 Guajana Amazonas in Venezuela.svg
Flag of Anzoátegui State.svg Escudo del Estado Anzoategui.svg Anzoátegui Barcelona 1,469,747 43,300 Nor - Oriental Anzoategui in Venezuela.svg
Flag of Apure State.svg Apure San Fernando de Apure 459,025 76,500 Llanos Apure in Venezuela.svg
Flag of Aragua State.svg link=https://en.wikipedia.org/wiki/File:Escudo de Aragua.svg Aragua Maracay 1,630,308 7,014 Qendror Aragua in Venezuela.svg
Flag of Barinas State.svg Barinas Barinas 816,264 35,200 Andean Barinas in Venezuela.svg
link=https://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag of Bolívar State.svg Ve bolivar-escut.png Bolívar Ciudad Bolívar 1,410,964 238,000 Guajana Bolivar in Venezuela.svg
Flag of Carabobo State.svg Carabobo Valencia 2,245,744 4,650 Qendror Carabobo in Venezuela.svg
Flag of Cojedes State.svg Cojedes San Carlos 323,165 14,800 Qendror Cojedes in Venezuela.svg
Flag of Delta Amacuro State.svg Delta Amacuro Tucupita 167,676 40,200 Guajana Delta Amacuro in Venezuela.svg
Flag of Falcón.svg Falcón Coro 902,847 24,800 Qendror - Occidental Falcon in Venezuela.svg
link=https://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag of Guárico.svg link=https://en.wikipedia.org/wiki/File:Escudo de Guárico.svg Guárico San Juan De Los Morros 747,739 64,986 Llanos Guarico in Venezuela.svg
Flag of Lara State.svg Lara Barquisimeto 1,774,867 19,800 Qendror - Occidental Lara in Venezuela.svg
Flag of Mérida State.svg Coat of arms of Mérida State.svg Mérida Mérida 828,592 11,300 Andean Merida in Venezuela.svg
Flag of Miranda state.svg Miranda Los Teques 2,675,165 7,950 Kryeqytet Miranda in Venezuela.svg
Flag of Monagas State.png Monagas Maturín 905,443 28,930 Nor - Oriental Monagas in Venezuela.svg
Flag of Nueva Esparta.svg Nueva Esparta La Asunción 491,610 1,150 Insular Nueva Esparta in Venezuela.svg
Flag of Portuguesa.svg Portuguesa Guanare 876,496 15,200 Qendror - Occidental Portuguesa in Venezuela.svg
Flag of Sucre State.svg link=https://en.wikipedia.org/wiki/File:Coat of arms of Sucre State.svg Sucre Cumaná 896,291 11,800 Nor - Oriental Sucre in Venezuela.svg
Flag of Táchira.svg Escudo Estado Tachira.svg Táchira San Cristóbal 1,168,908 11,100 Andean Tachira in Venezuela.svg
Flag of Trujillo State.svg Trujillo Trujillo 686,367 7,400 Andean Trujillo in Venezuela.svg
Flag of Vargas State.svg Vargas La Güaira 352,920 1,496 Kryeqytet Vargas in Venezuela.svg
Flag of Yaracuy State.svg Yaracuy San Felipe 600,852 7,100 Qendror - Occidental Yaracuy in Venezuela.svg
Flag of Zulia State.svg Zulia Maracaibo 3,704,404 63,100 Zulian Zulia in Venezuela.svg

Shtetet me status të veçantë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri Stema Rajoni Kryeqyteti Popullsia

(sipas 2010)

Sipërfaqja

(km²)

Vendndodhja
Bandera de Caracas.svg Coat of arms of Caracas.svg Distrikti i Kryeqytetit Karakas 1,943,901 433 Capital District in Venezuela (special marker).svg
Federal dependencies of Venezuela's Flag.svg Federatat e Varura Los Roques 2,155 342 Federal Dependencies in Venezuela (special marker).svg

Emërimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]