Distrikti i Kryeqytetit (Venezuela)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vendndodhja e Distriktit të Kryeqytetit

Distrikti i Kryeqytetit (spanjisht: Distrito Capital) në Venezuelë është një distrikt federal që korrespondon me kryeqytetin Caracas. Ka një sipërfaqe prej 433 km2 dhe ka vetëm një ndarje administrative (municipio), Libertador, e cila përfshin qytetin e Karakasit. Këtu është selia e qeverisë federale dhe kreu i pushteteve publike.

Popullsia në vitin 2004 ishte 2.073.768.

Dikur ka pasur vetëqeverisjen e saj lokale me një guvernator, por reforma kushtetuese e 1999 e hoqi qeverisjen e rrethit me juridiksion mbi territorin e qarkut dhe katër komunave ngjitur (Baruta, Chacao, Hatillo dhe el Sucre) në Miranda.

13 prill 2009, Kuvendi Kombëtar miratoi një ligj duke krijuar figurën e një kreu të të rrethit që do të caktohet nga Presidenti.[1] Më 14 prill 2009, Jacqueline Faria u emërua Kryetar i Qeverisë së Qarkut Kapital.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Official Gazette, 14 April 2009, (Spanjisht) Official announcement[lidhje e vdekur]
  2. ^ http://www.abn.info.ve/noticia.php?articulo=177609&lee=10