Jump to content

Karakas

Coordinates: 10°28′50″N 66°54′13″W / 10.48056°N 66.90361°W / 10.48056; -66.90361
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Caracas)
Karakas
Santiago de León de Caracas
(Nga lart, nga e majta në të djathtë) Plaza Venezuela; Plaza Francia; Parque Cristal në Los Palos Grandes; Kisha e Nuestra Señora de Lourdes; Kompleksi Qendror i Parkut
Stema Karakas
Nofkat: 
La Sucursal del Cielo
La Ciudad de la Eterna Primavera
La Odalisca del Ávila
La Sultana del Ávila
Parimet: 
Seguid El Ejemplo Que Caracas Dio. (Pastaj ndiqni shembullin që dha Karakasi.)
Koordinatat: 10°28′50″N 66°54′13″W / 10.48056°N 66.90361°W / 10.48056; -66.90361
ShtetiVenezuela
ShtetQarku i Kryeqytetit
Themeluar25 korrik 1567
Themeluar ngaDiego de Losada
Qeveria
 • LlojiKryetari-këshilli
 • TrupiQeveria e Qarkut të Kryeqytetit
 • Shefi i QeverisëJacqueline Faría
Sipërfaqja
 • Kryeqytet433 km2 (167 sq mi)
 • Metro
4.715,1 km2 (18,205 sq mi)
Lartësia mbidetare
900 m (3,000 ft)
Lartësia më e lartë
1.400 m (4,600 ft)
Lartësia më e ulët
870 m (2,850 ft)
Popullsia
 (2022)
 • Kryeqytet3.242.000
 • Metro
8.956.813
Emri i banorëveKarakuen (Spanjisht: caraqueño (m), caraqueña (f))
Zona kohoreUTC−4 (VET)
Kodi(et) Postar(e)[1]
1000–1090, 1209
Kodi i zonës212
Kodi ISO 3166VE-A
Faqja zyrtarewww.caracas.gob.ve
Shifrat e zonës dhe popullsisë janë shuma e shifrave të pesë bashkive (të listuara më sipër) që përbëjnë Distrito Metropolitano.

Karakas (zyrtarisht Santiago de Leon de Caracas, është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Venezuelës. Vendasit quhen Caraqueños.

Pozicionohet në pjesën veriore të vendit, ndjek Luginën Karakas në vargmalet bregdetare të Venezuelës (Cordillera de la Costa). Temperaturat e Luginës janë pranverore. Terreni i përshtatshëm për ndërtim e shtrihet midis 760 dhe 910 m mbi nivelin e detit. Lugina është afër Detit të Karaibeve, e ndarë nga brigjet me vargmalin Cerro Avila 2200 m i lartë, në jug ka më shumë kodra dhe male.

El Distrito de Caracas Metropolitano (Qarku Metropolitan i Karakasit) përfshin Distriktin e Kryeqytetit (kryeqyteti i vërtetë) dhe katër komuna të tjera në shtetin Miranda, duke përfshirë Chacao, Baruta, Sucre, dhe El Hatillo. Capital Distrito kishte një popullsi prej 2.097.350 në 2009,[2] ndërsa ajo e Distrito Metropolitano ishte vlerësuar me 3.196.514 banorë në vitin 2008.

Binjakëzim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakasi ka binjakëzim me:

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Harta Arkivuar 27 prill 2009 tek Wayback Machine Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Postal Codes in Caracas". Páginas Amarillas Cantv. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2018. Marrë më 30 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population projection for federal entities". Marrë më 30 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Sister Cities of Istanbul". Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2014. Marrë më 1 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Erdem, Selim Efe (1 korrik 2009). "İstanbul'a 49 kardeş". Radikal. Marrë më 22 korrik 2009. 49 sister cities in 2003 {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Mapa Mundi de las ciudades hermanadas". Ayuntamiento de Madrid. Marrë më 22 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)