La Paz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
La Paz
Qytet
Pamje nga La Pazi
Pamje nga La Pazi
Popullsia
 • Gjithsej877.363
Faqja zyrtarewww.lapaz.bo

La Paz (Chuqi Yapu) është kryeqyteti dhe selia e qeverisë së Bolivisë. La Paz është qyteti i tretë më i popullarizuar pas Santa Cruz de la Sierra dhe El Aito.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë stinës së dimrit, temperaturat mund të ulen deri në -5 °C. Në verë zakonisht bie shi pasdite. Muaji më i ftohtë është korriku ku temperatura maksimale është +12 °C, ndërsa temperatura minimale është -2 °C.

Muaji më i nxehtë është nëntori ku temperatura maksimale është +15 °C, ndërsa temperatura minimale është +3 °C.[1]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ url=http://www.weatherbase.com/weather/weather.php3?s=10258&refer=&units=metric
  2. ^ "Mapa Mundi de las ciudades hermanadas". Ayuntamiento de Madrid. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Pesquisa de Legislação Municipal - No 14471" [Research Municipal Legislation - No 14471]. Prefeitura da Cidade de São Paulo [Municipality of the City of São Paulo]. Arkivuar nga origjinali më 2011-10-18. Marrë më 2013-08-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Lei Municipal de São Paulo 14471 de 2007 WikiSource
  5. ^ "Kardeş Kentleri Listesi ve 5 Mayıs Avrupa Günü Kutlaması [via WaybackMachine.com]". Ankara Büyükşehir Belediyesi - Tüm Hakları Saklıdır. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2009. Marrë më 2013-07-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)