La Paz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
La Paz
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Bolivia
Qarku Pedro Domingo Murillo
Kryetari i Bashkisë Luis Antonio Revilla Herrero
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 472 km2
 •  urbane 3.240 km2
Popullsia 877.363 banorë
 •  urbane 2.364.235 banorë
Dendësia 6.275,16 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi 02
Faqja Zyrtare www.lapaz.bo

La Paz (në Aymara dhe Quechua në Chuqiyapu), të cilin emri i plotë është Nuestra Señora de La Paz është kryeqyteti dhe selia e qeverisë së Bolivisë dhe qendra e departamentit.

Në regjistrimin e vitit 2001 rezultuan 800.000 banorë. E vendosur në një mesatare prej rreth 3600 metra mbi nivelin e detit është e njohur universalisht si kryeqyteti më i lartë në botë. Në fakt, ky titull nuk është krejtësisht i saktë, sepse sipas kushtetutës kryeqyteti i vetëm i Bolivisë është Sucre ndërsa La Paz është selia e qeverisë. Së bashku me qytetin satelitore e El Alto (rreth 4000 metra mbi nivelin e detit, me rreth 700.000 banorë), La Paz është qendra më e madhe popullsisë në Bolivi.