Ankaraja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ankara)
Jump to navigation Jump to search
Ankaraja
Qytet
noform
Vendndodhja
Ankaraja is located in Turqia
Ankaraja
Ankaraja
39°52′00″V 32°52′00″L / 39.866667°V 32.866667°L / 39.866667; 32.866667Koordinatat: 39°52′00″V 32°52′00″L / 39.866667°V 32.866667°L / 39.866667; 32.866667
Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Anadolli Qëndror
Provinca Ankara
Kryetari i Bashkisë Mansur Yavaş [1]
Partia CHP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,516.00 km2
Lartësia 938 m (m.n.d.)
 •  urbane 5.445.026 [2] banorë
Dendësia 1,551.00 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Kodi Postal 06xxx
Prefiksi 0312
Targa 06
Faqja Zyrtare ankara.gov.tr

Ankaraja, gjithashtu e njohur me emrin antik Angora, është kryeqyteti i Turqisë. Është qyteti i dytë më i madh në Turqi pas Stambollit. Qyteti ka rreth 4.5 milionë banorë. Ankaraja ndodhet në qendër të Anadollit, në lartësinë mbidetare 850m [3]

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ankara gjindet mauzoleu i gjeneralit turk Mustafa Kemal Atatürk. Mauzoleu është përmendore monumentale e ndërtuar në vitin 1953, aty ndodhet varri i Ataturkut dhe i bashkëpunëtorit të tij më të ngushtë Ismet Inenit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Mayor Mansur Yavaş
  2. ^ http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=21507
  3. ^ http://www.ankara.com/city_history.html