Ismet Inony

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ismet Inony
Inonu Ismet.jpg
Presidenti i 2-të i Turqisë
11 nëntor 1938 – 27 maj 1950
Paraardhësi: Mustafa Qemal Ataturku
Pasardhësi: Xhelal Bajar
Kryeministri i 1-rë i Turqisë
30 tetor 1923 – 22 nëntor 1924
Paraardhësi: Rauf Orbay
Pasardhësi: Ali Fethi Okyar
3 mars 1925 – 1 nëntor 1937
Paraardhësi: Ali Fethi Okyar
Pasardhësi: Xhelal Bajar
20 nëntor 1961 – 20 shkurt 1965
Paraardhësi: Xhemal Gyrsel
Pasardhësi: Suat Hayri Ürgüplü
Kryetari i 2-të i Partisë Republikane Popullore
10 nëntor 1938 – 8 maj 1972
Paraardhësi: Mustafa Qemal Ataturku
Pasardhësi: Bülent Ecevit
Ministër i Punëve të Jashtme të Turqisë
26 tetor 1922 – 21 nëntor 1924
Paraardhësi: Yusuf Kemal Tengirşenk
Pasardhësi: Şükrü Kaya
Të dhënat personale
Lindi më: 24 shtator 1884
Lindi në: Izmir, Vilajeti i Ajdënit, Perandoria Osmane
Vdiq më: 25 dhjetor 1973
Vdiq në: Ankaraja, Turqi
Shkolla e kryer: Kolegji Ushtarak Osman
Shkolla Perandorake e Inxhinierisë Ushtarake
Partia politike: Partia Republikane Popullore
Bashkëshortja Mevhibe Inony
Fëmijë 4
Ismet Inony

Mustafa Ismet Pasha ose Ismet Inony (IPA-tr: [isˈmet ˈinœny]; 24 shtatot 1884 – 25 dhjetor 1973) ishte gjeneral turk[1] dhe shërbeu si president i vendit nga viti 1938 deri më 1950. Ai gjithashtu shërbeu si Shef i Shtabit të Përgjithshëm Turk nga viti 1922 deri më 1924. Pas deklarimit të Republikës, Inony shërbeu si kryeministër i parë duke shërbyer në tre mandate: nga viti 1923 deri më 1924, 1925 deri më 1937 dhe 1961-1965.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ismet Inony lindi te Haxhi Reshit dhe Xhevriye (më vonë Xhevrije Temelli), dhe ishte me prejardhje kurde nga ana e babait të tij dhe me prejardhje turke përmes nënës së tij. Xhevrije ishte vajza e profesorit Hasan Efendi që i përkiste ulemave dhe ishte anëtar i një familjeje turke të Razgradit.

Karriera ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ismet Pasha u diplomua në Shkollën Perandorake të Inxhinierisë Ushtarake në 1903 si oficer armësh dhe mori detyrën e tij të parë ushtarake në Ushtrinë Osmane. Ai u bashkua me Komitetin "Bashkim e përparim". Ai fitoi fitoret e tij të para ushtarake duke shtypur dy kryengritje të mëdha kundër Perandorisë Osmane në përpjekje, së pari në Rumelia dhe më vonë në Jemen, udhëheqësi i të cilit ishte Jahja Muhamed Hamid ed-Din. Ai shërbeu si oficer ushtarak gjatë Luftërave Ballkanike në frontin otoman-bullgar.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ndërroi jetë të martën, 25 dhjetor 1973, në Pavijonin Rozë në ora 16:05, në moshën 89 vjeç.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "TSK Genel Kurmay Baskanlari". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 14 janar 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)