Xhemal Gyrsel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cemal Gürsel
Gursel and Norstad.jpg
Presidenti i 4-të i Turqisë
Në zyrë
27 maj 1960 – 28 mars 1966
PasardhësiCelâl Bayar
Pasuar ngaCevdet Sunay
Kryeminstri i 10-të i Turqisë
Në zyrë
27 maj 1960 – 27 tetor 1961
PasardhësiAdnan Menderes
Pasuar ngaFahrettin Özdilek
Komandant i Ushtrisë Turke
Në zyrë
21 gusht 1958 – 2 qershor 1960
PasardhësiMustafa Rüştü Erdelhun
Pasuar ngaXhevdet Sunaj
Të dhënat vetjake
Lindur më13 tetor 1895
Erzurum, Perandoria Osmane
Vdiq më14 shtator 1966
Ankaraja, Turqi
Partia politikeI pavarur
Bashkëshortja/etMelahat Gürsel
(m.1927)
Fëmijët1

Xhemal Gyrsel (Turqisht: Cemal Gürsel [dʒeˈmal ɟyɾˈsæl]; 13 tetor 1895 - 14 shtator 1966) ishte oficer i Ushtrisë Turke dhe presidenti i katërt i Turqisë.

Ai u martua me Melahat Gürsel më 1927, vajza e kryeinxhinierit në luftanije osmane Hamidiye. Ata kishin një djalë Ödemir dhe adoptuan një vajzë Türkan.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Çankaya'nın First Lady'leri". Hürriyet (në turqisht). 15 prill 2007. Marrë më 14 shkurt 2019.