Ushtria Osmane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ushtria osmane)
Jump to navigation Jump to search
Rexhep pashë Mati, ushtarak shqiptar i Perandorisë Osmane

Ushtria Mbretërore Osmane (osmanisht: اردوي همايون Ordu-yi Hümayun) është quajtur ushtriaPerandoria Osmane nga rreth 1299-1923. Perandoria Osmane i detyrohet origjinës dhe roli i saj si një fuqi e madhe në Azi e Vogël, në Mesme Lindje e MesmeBallkanAfrika Veriore dhe Krime në një masë të madhe suksesi i ushtrisë osmane.

Ushtarakë Shqiptar i Perandorisë Osmane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]