Jump to content

Marina Osmane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galeja e Barbarossa gjatë fushatës së tij në Francë (1543–1544)
"Göke" (1495) ishte anije kryesore e Qemal Reis

Marina Osmane (Turqishtja osmane: دوننماى همايون Donanma-yı Humâyûn), e njohur gjithashtu si Flota Osmane, u krijua në fillim të shekullit të 14-të pasi Perandoria Osmane u zgjerua për herë të parë për të arritur në det në vitin 1323 duke kapur Karamyrsel, vendin e kantierit të parë detar osman dhe bërthamën e marinës së ardhshme. Gjatë ekzistencës së saj të gjatë, ajo u përfshi në shumë konflikte dhe nënshkroi një numër traktatesh detare. Në kulmin e saj, Marina u shtri në Oqeanin Indian, duke dërguar një ekspeditë në Indonezi në vitin 1565.

Për pjesën më të madhe të historisë së saj, Marina u drejtua nga pozicioni i Kapedan Pashës (Admirali i Madh; fjalë për fjalë "Kapiten Pasha"). Ky pozicion u hoq në vitin 1867, kur u zëvendësua nga Ministri i Marinës (turqisht: Bahriye Nazırı) dhe një numër Komandantësh të Flotës (turqisht: Donanma Komutanları). Pas përfundimit të Perandorisë Osmane dhe shpalljes së Republikës së Turqisë më 1923, tradita e Marinës u vazhdua nën Forcat Detare Turke moderne.

Admiralët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]