Hajredin Barbarosa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hajredin Barbarosa

Barbaros Kheireddin Pasha (Arabisht: خير الدين بربروس‎; Khayr ad-Din Barbarus, Turqisht: Hayreddin Barbarossa) (rreth vitit 1478 – 4 korrik 1546), ishte një admiral i flotës i Perandorisë Osmane që lindi në ishullin Lesbos, djali i Jakup Aga, një sipahi osman[1] me origjinë shqiptare[2][3] prej Giannista (Greqi) dhe Katerinës, një ortodokse krishtere greke prej Mytilene (Lesbos).[4] Ai është vëllai i guvernatorit osman Oruç Reis. Barbarosa vdiq në vitin 1546 në Stamboll. Fitoret detare të Barbarossa siguruan mbizotërimin osman mbi Mesdheun gjatë mesit të shekullit të 16-të, nga Beteja e Prevezës në vitin 1538 deri në Betejën e Lepantit në vitin 1571.

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të katër vëllezërit u bënë detarë, u angazhuan në punët detare dhe tregtinë ndërkombëtare të detit. Vëllai i parë që u përfshi në detar ishte Oruç, të cilit iu bashkua vëllai i tij Ilyas. Më vonë, duke marrë anijen e tij, Khizr gjithashtu filloi karrierën e tij në det. Oruç dhe Ilyas operuan në Levant, midis Anadollit, Sirisë dhe Egjiptit. Khizr operonte në Detin Egje dhe i bazoi operacionet e tij kryesisht në Selanik. Ishak, i moshuari, mbeti në Mytilene dhe ishte i përfshirë në punët financiare të biznesit familjar.

Vdekja e Ilyas, robërimi dhe lirimi i Oruçit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oruç ishte një detar shumë i suksesshëm. Ai gjithashtu mësoi të flasë italisht, spanjisht, frëngjisht, greqisht dhe arabisht në vitet e para të karrierës së tij. Ndërsa u kthyen nga një ekspeditë tregtare në Tripoli, Liban, me vëllanë e tij të vogël Ilyas, ata u sulmuan nga Kalorësit e Shën Gjonit. Ilyas u vra në përleshje, dhe Oruç u plagos. Varka e babait të tyre u kap, dhe Oruç u mor si i burgosur dhe u ndalua në kalanë e KalorësveBodrum për gati tre vjet. Pasi mësoi vendndodhjen e vëllait të tij, Khizr shkoi në Bodrum dhe arriti të ndihmojë Oruç të shpëtonte.

Oruç më vonë shkoi në Antalia, ku iu dha 18 galera nga Shehzade Korkut, një princ osman dhe guvernator i qytetit, dhe u akuzua për luftime kundër Kalorësve të Shën Gjonit, të cilët po i shkaktonin dëme serioze transportit dhe tregtisë osmane. Në vitet në vijim, kur Korkut u bë guvernator i Manisas, ai i dha Oruçit një flotë më të madhe prej 24 galesh në portin e Izmirit dhe e urdhëroi që të marrë pjesë në ekspeditën detare osmane për në Pulia në Itali, ku Oruç bombardoi disa kështjella bregdetare dhe kapi dy anije. Gjatë kthimit të tij për në Lesbos, ai u ndal në Euboea dhe kapi tre galera dhe një anije tjetër. Duke arritur Mytilene me këto anije të kapura, Oruç mësoi se Korkut, i cili ishte vëllai i sulltanit të ri osman Selimi I, kishte ikur në Egjipt, me qëllim që të mos vritet për shkak të mosmarrëveshjeve të njëpasnjëshme - një praktikë e zakonshme në atë kohë. Nga frika e telasheve për shkak të shoqatës së tij të njohur me princin osman të mërguar, Oruç lundroi për në Egjipt, ku u takua me Korkut në Kajro dhe arriti të marrë një audiencë me Mamluk Sulltan Kansuh el-Ghuri, i cili i dha një anije tjetër dhe e emëroi me detyrë e bastisjes së brigjeve të Italisë dhe ishujve të Mesdheut që kontrolloheshin nga të krishterët. Pasi kaloi dimrin në Kajro, ai lundroi nga Aleksandria dhe operonte shpesh përgjatë brigjeve të Ligurisë dhe Siçilisë.

Karriera e Khizr nën Oruçin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1503, Oruç arriti të kapë edhe tre anije të tjera dhe e bëri ishullin e Djerba bazën e tij të re, duke lëvizur kështu operacionet e tij në Mesdheun Perëndimor. Khizr iu bashkua Oruçit në Djerba. Në vitin 1504, vëllezërit kontaktuan Ebu Abdullah Muhamed Hamis, Sulltani i Tunizisë nga dinastia Beni Hafs dhe kërkuan leje për të përdorur portin e vendosur strategjik të La Goulette për operacionet e tyre. Ata iu dha kjo e drejtë me kushtin që një e treta e fitimeve të tyre t’i linin sulltanit. Oruç, në komandë të galionëve të vegjël, kapi dy galione shumë më të mëdha Papale pranë ishullit të Elba. Më vonë, afër Liparit, të dy vëllezërit kapën një anije lufte siciliane, Cavalleria, me 380 ushtarë spanjollë dhe 60 kalorës spanjollë nga Aragoni në bord, të cilët ishin në rrugën e tyre nga Spanja për në Napoli. Në vitin 1505, ata bastisën brigjet e Kalabrisë. Këto arritje e rritën famën e tyre, dhe atyre iu bashkuan edhe disa korifeje të tjera të njohura myslimane, përfshirë Kurtoğlu (i njohur në Perëndim si Curtogoli). Në vitin 1508, ata bastisën brigjet e Ligurisë, veçanërisht Diano Marina.

Në vitin 1509, Ishak gjithashtu la Mytilene dhe u bashkua me vëllezërit e tij në La Goulette. Fama e Oruçit u rrit kur, midis 1504 dhe 1510, ai transportoi Mudéjar mysliman nga Spanja e krishterë në Afrikën e Veriut. Përpjekjet e tij për të ndihmuar muslimanët e Spanjës në nevojë dhe transportimin e tyre në tokat më të sigurta, i fituan atij emrin e nderit Baba Oruç, i cili përfundimisht - për shkak të ngjashmërisë në tingull - evoluoi në Spanjë, Francë dhe Itali në Barbarossa (që do të thotë "mjekër kuq"në italisht).

Në vitin 1510, të tre vëllezërit sulmuan Cape Passero në Siçili dhe zmbrapsën një sulm spanjoll mbi Bougie, Oran dhe Algjer. Në gusht 1511, ata sulmuan zonat përreth Rrexho Kalabria në jug të Italisë. Në gusht 1512, sundimtari i mërguar i Bougie ftoi vëllezërit për të dëbuar Spanjollët, dhe gjatë betejës, Oruç humbi krahun e majtë. Ky incident i fitoi atij nofkën Gümüş Kol ("Krahu i Argjendtë" në turqisht), në referencë të pajisjes protetike argjendi që ai përdori në vend të gjymtyrës së tij të zhdukur. Më vonë atë vit, të tre vëllezërit bastisën brigjet e Andaluzisë në Spanjë, duke kapur një galiot të familjes Lomellini të Xhenovës, i cili ishte në pronësi të ishullit Tabarca në atë zonë. Më pas ata zbritën në Menorca dhe kapën një kështjellë bregdetare dhe më pas u nisën drejt Liguria, ku kapën katër galione gjenoese pranë Xhenovës. Genoasit dërguan një flotë për të çliruar anijet e tyre, por edhe vëllezërit kapën flamurin e tyre. Pasi kapën gjithsej 23 anije në më pak se një muaj, vëllezërit lundruan përsëri në La Goulette.

Atje, ata ndërtuan tre galione të tjera dhe një strukturë të prodhimit të barutit. Në vitin 1513, ata kapën katër anije angleze gjatë rrugës për në Francë, bastisën Valencia, ku kapën edhe katër anije të tjera, dhe më pas u nisën për në Alicante dhe kapën një galion spanjoll afër Malaga. Në vitin 1513 dhe 1514, të tre vëllezërit angazhuan flotën spanjolle në disa raste të tjera dhe u zhvendosën në bazën e tyre të re në Cherchell, në lindje të Algjerit. Në vitin 1514, me 12 galione dhe 1000 turq, ata shkatërruan dy kështjella spanjolle në Bougie, dhe kur flota spanjolle nën komandën e Miguel de Gurrea, nënmbreti i Mallorca, arriti për ndihmë, ata u nisën drejt Seuta dhe sulmuan atë qytet para se të kapnin Jijel në Algjeri, i cili ishte nën kontrollin e Genoese. Ata më vonë kapën Mahdia në Tunizi. Më pas, ata bastisën brigjet e Siçilisë, Sardenjës, Ishujt Baleare dhe kontinentin spanjoll, duke kapur tre anije të mëdha atje. Më 1515, ata kapën disa galera, një galera dhe tre barqe në Majorca. Akoma në vitin 1515, Oruç i dërgoi dhurata të çmuara Sulltanit osmanë Selimi I, i cili, si kthim, i dërgoi dy galile dhe dy shpata të zbukuruara me diamante. Më 1516, të bashkuar nga Kurtoğlu (Curtogoli), vëllezërit rrethuan Kalanë e Elbës, përpara se të shkonin edhe një herë në drejtim të Liguria, ku kapën 12 anije dhe dëmtuan 28 të tjerë.

Udhëheqësit e Algjerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1516, të tre vëllezërit arritën të kapnin Jijel dhe Algjerin nga Spanjollët, por përfundimisht morën kontrollin mbi qytetin dhe rajonin përreth, duke detyruar sundimtarin e mëparshëm, Ebu Hamo Musa III të dinastisë Beni Ziyad, të ikte. Spanjollët në Algjier kërkuan strehim në ishullin e Peñón në brigjet e Marokut dhe i kërkuan Charles V, Mbretit të Spanjës dhe Perandorit të Shenjtë Romak, të ndërhynin, por flota spanjolle nuk arriti t'i detyrojë vëllezërit që të largohen nga Algjeri.

Vdekja e Oruçit dhe Ishakut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 1518, Perandori Charles V arriti në Oran dhe u prit në port nga Sheikh Buhammud dhe guvernatori spanjoll i qytetit, Diego de Córdoba, markezi i Comares, i cili komandonte një forcë prej 10,000 ushtarësh spanjollë. Të bashkuar nga mijëra beduinë vendas, Spanjollët marshuan në tokë drejt Tlemcen. Oruç dhe Ishak i prisnin në qytet me 1.500 ushtarë turq dhe 5,000 maure. Ata mbrojtën Tlemcen për 20 ditë, por përfundimisht u vranë në luftime nga forcat e Garcia de Tineo.

Karriera e mëvonshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Barbarosës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Barbarosës

Kaligrafia arabe në krye të standardit lexon, "نَصرٌ مِنَ اللَّـهِ وَفَتحٌ قَريبٌ وَبَشِّرِ المُؤمِنينَ يَا مُحَمَّد" (nasrun mina'llāhi wa fatḥhun qarībun wa bashshiri'l-mu’minīna yā muḥammad që do të thotë; Ndihma e Allahut dhe fitorja e afërt dhe jepja lajme të mira për besimtarët, O Muhamed ". Teksti vjen nga surja es-Saff (61:13), me shtimin e "O Muhamed", pasi pjesa e fundit e ajetit adreson profetin islam, Muhamedin.

Brenda katër gjysmave janë emrat, nga e djathta në të majtë, duke filluar nga e djathta e sipërme, e katër kalifëve të parë - Ebu Bekri, Omeri, Uthman dhe Aliu - sundimi i të cilit për shtetin islam pas Muhamedit përmendet si Hilafeti Rashidun.

Shpata me dy krahë përfaqëson Dhu’l-Fiqar, një shpatë e famshme në historinë islame, që i përket së pari Muhamedit dhe më pas Aliut. Në të majtë të gropës së shpatës është një dorë e vogël.

Midis dy briskave të shpatës është një yll me gjashtë cepa. Ylli mund të ngatërrohet me Yllin e Davidit, një simbol hebre. Sidoqoftë, në kohërat mesjetare, kjo yll ishte një simbol i njohur islamik i njohur si Vula e Sulejmanit. Vula u përdor më vonë nga osmanët në dekorimet e tyre në xhami, monedha dhe flamuj personalë të pashallarëve, përfshirë Hajredin Barbarosa. Një nga bejlerët turq të njohur për përdorimin e vulës në flamurin e saj ishin Jandaridët. Sipas Catalan Atlas në vitin 1375 nga Abraham Kreskesi, flamuri i Karamanids, një tjetër bejllik anadollian, përbëhej nga një yll blu me gjashtë skaj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ H. J. Kissling; F. R. C. Bagley; N. Barbour; Bertold Spuler; J. S. Trimingham; H. Braun; H. Hartel (1997). The Last Great Muslim Empires. BRILL. fq. 114. ISBN 90-04-02104-3. Their father was former Muslim soldier, probably from a recent converted family of the European Provinces. Their mother is said to have been the widow of a Greek priest. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Niccolò Capponi (prill 2007). Victory of the West: the great Christian-Muslim clash at the Battle of Lepanto. Da Capo Press. fq. 30. ISBN 978-0-306-81544-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Bozbora, Nuray (1997). Osmanlı yönetiminde Arnavutluk ve Arnavut ulusçuluğu'nun gelişimi. fq. 16. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kiel, Michael (2007). The Smaller Aegean Islands in the 16th-18th Centuries according to Ottoman Administrative Documents. ASCSA. fq. 35–. ISBN 978-0-87661-540-9. [p. 36:] ...Ottoman admiral Hayreddin Barbarossa (son of a Turkish sipahi [fief-holder in the cavalry service]) from Yenice-i Vardar in Macedonia and a Greek woman from Lesvos/Mytilini)... {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)