Jump to content

Algjer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Algjer
الجزائر / دزاير
Qytet
Pamje nga Algjeri
Pamje nga Algjeri
Nofkat: 
Algjeri i Bardhë, Algjeri Verbues
Popullsia
 • Gjithsej2.882.897
Emri i banorëvealgjerian/e
{{{postal_code_type}}}
16000–16132
Faqja zyrtarewww.alger-city.com

Algier (shqip : Algjer) /ældʒɪərz/ (arabisht : الجزائر al-Jazā'ir, algjerian arabisht edhe Kabyle : Dzayer] [dzæjer ; frëngjisht : Alger, e theksuar:] [alʒe) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Algjerisë, dhe qyteti i dytë më i madh në Maghreb (pas Casablanca). Sipas regjistrimit të vitit 1998, popullsia e qytetit është 1.519.570.

I quajtur El-Bahdja (البهجة) ose ndryshe Alger La Blanche ("Algjer i Bardhë") për shndritshmërinë e bardhë të ndërtesave të tij. Algjeri ndodhet në anën perëndimore të një gjiri të Detit Mesdhe. Emri i qytetit rrjedh nga fjala arabe al الجزائر jazā'ir-, që përkthehet si ishull, duke ju referuar katër ishujtve që zënë brigjet e qytetit deri para se të bëheshin pjesë e kontinentit në 1525. Al-jazā'ir në vetvete është një formë prerë i emrit të vjetër të qytetit جزائر بني مازغان jazā'ir Bani mazghannā, "ishujt e (fisit) Bani Mazghanna", përdorur nga gjeografët mesjetar në fillim si al-Idrisi dhe Yaqut al- Hamawi. Pjesa moderne e qytetit është ndërtuar në breg të detit.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]