Jump to content

Dakari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dakari
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej1.146.053

Dakari është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Senegalit. Ndodhet në gadishullin e Kepit të Gjelbërt në bregdetin e Atlantikut.

Dakari ka sezon të shkurt me shi e cila zgjatë nga muaji korrik deri në muajin tetor, ndërsa tetë muaj tjerë janë me sezon të thatë. Mes muajit dhjetor dhe maj janë zakonisht muaj të nxehta ku temperatura është rreth 24–27 °C. Sidoqoftë, mes muajit maj dhe nëntor, qyteti bëhet më e nxehtë ku temperaturat janë rreth 29–31 °C.

[5]

  1. ^ "Twin-cities of Azerbaijan". Azerbaijans.com. Marrë më 2013-08-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Città Gemellate" (në italisht). Comune di Milano. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2014. Marrë më 6 prill 2012.
  3. ^ "Town Twinning Agreements" (në anglisht). Municipalidad de Rosario - Buenos Aires 711. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2015. Marrë më 2014-10-14.
  4. ^ "DC Sister City Agreement" (PDF). The District of Columbia. Marrë më 3 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ L. Bigon (2009) A History of Urban Planning in Two West African Colonial Capitals: Residential Segregation in British Lagos and French Dakar, 1850-1930 Lewiston: The Edwin Mellen Press.