Dakari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dakari
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Dakarit
Vendndodhja
Dakari is located in Senegali
Dakari
Dakari

Koordinatat: 14°41′34″V 17°26′48″P / 14.69278°V 17.44667°P / 14.69278; -17.44667

Administrimi
Shteti Flamuri Senegali
Rajoni Dakar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 83 km2
Lartësia 22 m (m.n.d.)
Popullsia 1,146,053 banorë
Dendësia 12,510 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore GMT (UTC+0)
Koordinatat 14° 41′ 34″ Veri

17° 26′ 48″ Perëndim

Dakari është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Senegalit. Ndodhet në gadishullin e Kepit të Gjelbërt në bregdetin e Atlantikut.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dakari ka sezon të shkurt me shi e cila zgjatë nga muaji korrik deri në muajin tetor, ndërsa tetë muaj tjerë janë me sezon të thatë. Mes muajit dhjetor dhe maj janë zakonisht muaj të nxehta ku temperatura është rreth 24–27 °C. Sidoqoftë, mes muajit maj dhe nëntor, qyteti bëhet më e nxehtë ku temperaturat janë rreth 29–31 °C.

Arsim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Twin-cities of Azerbaijan". Azerbaijans.com. Marrë më 2013-08-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Città Gemellate" (në italisht). Comune di Milano. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2014. Marrë më 6 prill 2012.
  3. ^ "Town Twinning Agreements". Municipalidad de Rosario - Buenos Aires 711. Marrë më 2014-10-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "DC Sister City Agreement" (PDF). The District of Columbia. Marrë më 3 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ L. Bigon (2009) A History of Urban Planning in Two West African Colonial Capitals: Residential Segregation in British Lagos and French Dakar, 1850-1930 Lewiston: The Edwin Mellen Press.