Niamej

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Niamey
Qytet
Vendndodhja
Niamey is located in Nigeri
Niamey
Niamey

Koordinatat: 13°31′17″V 2°4′19″L / 13.52139°V 2.07194°L / 13.52139; 2.07194

Administrimi
Shteti Flamuri Nigeri
Kryetari i Bashkisë Assane Seydou Sanda
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 239.30 km2
Lartësia 207 m (m.n.d.)
Dendësia 5.400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WAT (UTC+1)
Koordinatat 13° 31′ 17″ Veri

2° 4′ 19″ Lindje

Niamey është kryeqytet dhe qytet më i madh në Nigeri. Sipas vitit 2006, qyteti ka pasur 774 235 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thuhet se Niamey është një nga qytete më të nxehta. Temperaturat mesatare mund të arrijnë deri në 38 °C. Gjatë sezonit të thatë, sidomos nga nëntori deri në shkurt, netët janë në përgjithësi të ftohtë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia
1901 600
1930 3,000
1960 30,000
1980 250,000
2005 750,000
2006 774,235
2011 1,302,910

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më shumë se 90% janë myslimanë, poashtu ka një komunitet të vogël të cilat kanë besimin e Bahá'í.