Niamej

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Niamej
Qytet
Pamje nga Niamey
Pamje nga Niamey
Popullsia
 • Gjithsej1.302.910

Niamey është kryeqytet dhe qytet më i madh në Nigeri. Sipas vitit 2006, qyteti ka pasur 774 235 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thuhet se Niamey është një nga qytete më të nxehta. Temperaturat mesatare mund të arrijnë deri në 38 °C. Gjatë sezonit të thatë, sidomos nga nëntori deri në shkurt, netët janë në përgjithësi të ftohtë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia
1901 600
1930 3,000
1960 30,000
1980 250,000
2005 750,000
2006 774,235
2011 1,302,910

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më shumë se 90% janë myslimanë, poashtu ka një komunitet të vogël të cilat kanë besimin e Bahá'í.