Maputo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maputo
Qytet
Stacioni i trenit në Maputo
Stacioni i trenit në Maputo
Popullsia
 • Gjithsej1.766.184
{{{postal_code_type}}}
1100

Maputo është kryeqyteti i Mozambikut, ndodhet në anën perëndimore të Gjirit Maputo. Gjiri është 95 kilometra e gjatë dhe 30 kilometra e gjerë. Në anën lindore të qytetit dhe gjirit është ishulli Inhaca.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maputo ka sezon të shkurt me rreshje të shiut që zgjatë nga muaji nëntor deri në muajin mars. janari është muaji më i nxehtë, ndërsa muaji më i ftohtë është muaji korrik.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti ndërkombëtar i Maputos ndodhet 3 kilometra në veriperëndim të qendrës së Maputos. Është aeroporti më i madh në Mozambiku.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]