Maputo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maputo
Qytet
Vendndodhja
Maputo is located in Mozambiku
Maputo
Maputo

Koordinatat: 25°58′J 32°35′L / 25.967°J 32.583°L / -25.967; 32.583

Administrimi
Shteti Flamuri Mozambiku
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 346,77 km2
Lartësia 47 m (m.n.d.)
Dendësia 5,100 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CAT (UTC+2)
Prefiksi (+258) 21

Maputo është kryeqyteti i Mozambikut, ndodhet në anën perëndimore të Gjirit Maputo. Gjiri është 95 kilometra e gjatë dhe 30 kilometra e gjerë. Në anën lindore të qytetit dhe gjirit është ishulli Inhaca.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maputo ka sezon të shkurt me rreshje të shiut që zgjatë nga muaji nëntor deri në muajin mars. janari është muaji më i nxehtë, ndërsa muaji më i ftohtë është muaji korrik.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti ndërkombëtar i Maputos ndodhet 3 kilometra në veriperëndim të qendrës së Maputos. Është aeroporti më i madh në Mozambiku.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]