Brazilia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Brasília
Emblema Vendndodhja
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
2.606.885 (2009) banorë
435,98/km² banorë/km²
Sipërfaqja 5.802 km² km²
Administrata
Shteti Flag of Brazil.svg Brazili
Qarku Brazili qëndroro-perendimorë
Adresa e kuvendit
Kodi postal 70000-000
Prefiksi telefonik nr.Sht./nr.Qyt./nr. kuvendit ose //nr.kuvendit
Faqe zyrtare Brasilia.df.gov.br]
Politika
Kryetar {{{kryetarimomental}}}
Partia udhëheqëse
Distrikti apo pjesa e qarkut të Brazilisë, është Qarku Federal i Brazilit, i cili ndahet në qëndro-lindorë, Brasília mund të bëjë pjesë në të dyja ato.


Brasília është fjalë nga Gjuha Portugeze, dhe është kryeqyteti zyrtarë i Brazilit. Pavarësisht që Brazília apo Brasília është kryeqyteti i Brazilit, ai nuk është qyteti më i madh, duke marrë parasysh sipërfaqen Brasília është qyteti nga 3-5 më i madhi në Brazil, ndërsa më i popullarizuari, më i madhi dhe me dendësi më të madhe në Brazil është Rio de Janeiro.