Luanda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 8°50′18″J 13°14′04″L / 8.83833°J 13.23444°L / -8.83833; 13.23444

Qsicon inArbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Pa lidhje interwiki, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Nuk ka strukturë --Liridon 8 gusht 2010 10:53 (CEST)
Luanda
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Angola
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 4,799,432 banorë

Luanda është kryeqytet dhe qyteti më i madh i Angolës. E vendosur në brigjet e Oqeanit Atlantik. Luanda ka një popullsi prej rreth 5 milion banorësh (2008) [1] .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Calculated from the results of the 2007/08 voters' registration (2.4 milliuon)and an adult population of about 47% (over the age of 18)