Luanda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
link= http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Sigurimii_i_cil%C3%ABsis%C3%AB9 Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Pa lidhje interwiki, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Nuk ka strukturë --Liridon 8 Gusht 2010 10:53 (CEST)
Luanda
Luanda1.jpg
Statistika
Popullsia
-dendësia
4,799,432 banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Angola
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Luanda është kryeqytet dhe qyteti më i madh i Angolës. E vendosur në brigjet e Oqeanit Atlantik. Luanda ka një popullsi prej rreth 5 milion banorësh (2008) [1] .

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia dhe klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Calculated from the results of the 2007/08 voters' registration (2.4 milliuon)and an adult population of about 47% (over the age of 18)