Afrika jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Afrika Jugore)

Afrika jugore është term i cili përdoret për përcaktimin e regjionit lindor në kontinentin afrikanë. Ky regjion sipas dokumenteve me të cilat punon apo e ndanë në regjione Afrikën OKB-ja ndahet nga pesë shtete afrikane.

RegjionetAfrikë:
  Afrika jugore
Vendet Sipërfaqja
(km²)
Popullsia
(2002 llog.)
Densiteti
(për km²)
Kryeqyteti
Flag of Botswana.svg Botsvana 600,370 1,591,232 2.7 Gaborone
Flag of Lesotho.svg Lesoto 30,355 2,207,954 72.7 Maseru
Flag of Namibia.svg Namibia 825,418 1,820,916 2.2 Windhoek
Flag of South Africa.svg Afrika e Jugut 1,219,912 43,647,658 35.8 Bloemfontein, Cape Town, Pretoria[1]
Flag of Eswatini.svg Suazilandia 17,363 1,123,605 64.7 Mbabane
  1. ^ Bloemfontein është kryeqytet juridik i Afrikës së Jugut, ndërsa Cape Town selia legjistative, dhe Pretoria seli administrativre.