Maseru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maseru
Qytet
noform
Kingsway, rruga qendrore në Maseru
Vendndodhja
Maseru is located in Lesoto
Maseru
Maseru

Koordinatat: 29°19′J 27°29′L / 29.317°J 27.483°L / -29.317; 27.483

Administrimi
Shteti Flamuri Lesoto
Distrikti Maseru
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 138 km2
Lartësia 1,600 m (m.n.d.)
Popullsia 226,880 banorë
Dendësia 1,651.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869
Zona Kohore SAST UTC+2

Maseru është kryeqyteti i Lesotos. Ndodhet në veriperëndim të Lesotos nga kufiri i Afrikës Jugore.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maseru ka klimë oqeanike. Gjatë dimrit, temperatura mesatare janë 9 °C. janari është muaji më i nxehtë me temperaturë mes 15 dhe 33 °C. korriku është muaji më i ftohtë, ku temperaturat janë nga −3 deri në 17 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]