Jump to content

Maseru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maseru
Qytet
Kingsway, rruga qendrore në Maseru
Kingsway, rruga qendrore në Maseru
Popullsia
 • Gjithsej226.880

Maseru është kryeqyteti i Lesotos. Ndodhet në veriperëndim të Lesotos nga kufiri i Afrikës Jugore.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maseru ka klimë oqeanike. Gjatë dimrit, temperatura mesatare janë 9 °C. janari është muaji më i nxehtë me temperaturë mes 15 dhe 33 °C. korriku është muaji më i ftohtë, ku temperaturat janë nga −3 deri në 17 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]