Mbabane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mbabane
ÉMbábáne
Qytet
noform
Pamje nga Mbabane
Administrimi
Shteti Flamuri Suazilandi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 150 km2
Lartësia 1,243 m (m.n.d.)
Popullsia 94,874 banorë
Dendësia 630 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1902
Kodi Postal H100
Faqja Zyrtare www.mbabane.org.sz

Mbabane (Swati: ÉMbábáne) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Suaziland. Me popullsi të 94,876 banorë (2010). Lartësia mesatare e qytetit është 1,243 metra. Qyteti ka pasur 30,000 banorë më 1987.[1] Ndodhet në rrugën MR3.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u rrit pasi qendra administrative u zhvendos prej Bremersdrop në vitin 1902. Emri rrjedh nga emri i një shefit, Mbabane Kunene, i cili jetoi në një zonë ku kolonët britanezë arritën.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka një klimë të butë dhe dëbora është një ngjarje e rrallë, e cila ka ndodhur vetëm 3 herë që nga viti 1900. Qyteti mesatarizon vetëm katër ditë të acarit në vit. Temperatura mesatare është 11 ° C në korrik dhe 22 ° C në janar.[2]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Whitaker's Almamack; 1988
  2. ^ The Cambridge Factfinder; 4th ed.
  3. ^ "Mbabane". Binjakëzimet ndërkombëtare. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2014. Marrë më 11 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Maputo". Turizmi në Suaziland. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2015. Marrë më 2015-03-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)