Nxhamena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nxhamena
Frëngjisht : Ndjamena
Qytet
Vendndodhja
Nxhamena is located in Çadi
Nxhamena
Nxhamena

Koordinatat: 12°6′47″V 15°2′57″L / 12.11306°V 15.04917°L / 12.11306; 15.04917

Administrimi
Shteti Flamuri Çadi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 100 km2
Lartësia 298 m (m.n.d.)
Popullsia 1.092.066 banorë
Dendësia 11.000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 235
Koordinatat 12° 6′ 47″ Veri

15° 2′ 57″ Lindje


Nxhamena (frëngjisht: Ndjamena; Arabisht: نجامينا Nijāmīnā) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Çadit, me një popullsi prej 1.605.696, (2012). Nxhamena është port në lumin Çari, pranë bashkimit me lumin Logone. Ajo ndodhet përballë qytetit Kousséri të Kamerunit, me të cilin lidhet me një urë. Ajo ka gjithashtu statusin special të rajonit dhe ndahet në 10 arrondissement. Nxhamena është një treg rajonal për gjënë e gjallë, kripën, hurmat e arabisë, dhe drithërat. Përpunimi i mishit, peshkut dhe pambukut janë industritë kryesore, dhe qyteti vazhdon të shërbejë si qendër e aktivitetit ekonomik në Çad.