Konakri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konakri
Frëngjisht : Frëngjisht Conakry, Sosso Kɔnakiri
Qytet
noform
Pamje nga Konakri
Vendndodhja
Konakri is located in Guinea
Konakri
Konakri

Koordinatat: 9°30′36″V 13°42′58″P / 9.51000°V 13.71611°P / 9.51000; -13.71611

Administrimi
Shteti Flamuri Guinea
Rajoni Konakri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 450 km2
Popullsia (2014) 1.667.864 banorë
Dendësia 3.700 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+0
Koordinatat 9° 30′ 36″ Veri

13° 42′ 58″ Perëndim


Conakry (Shqiptim: Konakri), Susu: Kɔnakiri është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Guine. Konakri është një port në Oqeanin Atlantik dhe shërben si qendrs ekonomike, financiare dhe kulturore e Guinesë. I vendosur fillimisht në ishullin Tombo, ai është përhapur në gadishullin fqinj Kaloum. Konakri përmban një të katërtën e popullsisë së Guinesë,

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një legjende, emri i qytetit vjen nga përzierja e emrit "Cona", një prodhues vere i popullsisë Baga, dhe fjala "nakiri", që do të thotë në gjuhën Sosso bregu tjetër apo ana tjetër.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konakry ndodhej fillimisht në ishullin e vogël Tombo dhe më vonë u përhap në Gadishullin fqinj Kaloum, një rrip toke 36 kilometër i gjatë dhe 0,2-6 kilometra i gjerë. Qyteti u themelua pasi Britania ia la ishullin Francës në vitin 1887. Në vitin 1885 dy fshatra të ishullit të Konakri dhe Boubinet kishin më pak se 500 banorë. Konakri u bë kryeqyteti i Guinesë franceze në 1904 dhe u zhvillua si një port eksporti, veçanërisht pas ndërtimit të një hekurudhe (tashmë e mbyllur) për në Kankan e cila hapi pjesën e brendshme të vendit për eksportin në shkallë të gjerë të kikirikut.

Në dhjetëvjeçarët pas pavarësisë, popullsia e Konakrit shpërtheu, nga 50.000 banorë në 1958 në 600,000 në 1980 në mbi dy milion sot. Zona e tij e vogël e tokës dhe izolimi relativ nga kontinenti, ka krijuar një barrë infrastrukturore që nga pavarësia.