Fort Worth, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fort Worth, Texas
Anglisht : City of Fort Worth
qytet
noform
Vendndodhja
Fort Worth, Texas is located in SHBA
Fort Worth, Texas
Fort Worth, Texas

Koordinatat: 32°45′26.49″V 97°19′59.45″P / 32.7573583°V 97.3331806°P / 32.7573583; -97.3331806

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Tarrant, Denton, Parker, Wise[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 904.4 km2
 •  tokësore 886.3 km2
 •  ujore 18.1 km2
Lartësia 216 m (m.n.d.)
Popullsia 792727 banorë (2013)
 •  aglomerati 6,810,913 (US: 4th) banorë
Dendësia 835.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi September 15, 1745
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 76101-76124, 76126-76127, 76129-76137, 76140, 76147-76148, 76150, 76155, 76161-76164, 76166, 76177, 76179, 76180-76182, 76185, 76191-76193, 76195-76199, 76244, 76247
Prefiksi Area codes 214, 469, and 972
Koordinatat 32° 45′ 26.49″ Veri

97° 19′ 59.45″ Perëndim

Faqja Zyrtare fortworthtexas.gov

Fort Worth, Texas (City of Fort Worth) është një qytet në qarkun Tarrant, Denton, Parker, Wise[1]]] të shtetit federal Texas, SHBA. Në Fort Worth, Texas jetojnë 792727 banorë (2013)[2], dhe dendësia e popullisë është 835.2 banor/km2 (2166 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 904.4 km2 (349.2 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 216 m (653 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Fort Worth Geographic Information Systems". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 dhjetor 2012. Marrë më 2009-02-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population Estimates". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 maj 2014. Marrë më 2014-06-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Fort Worth, Texas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale