Kampala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kampala
Qytet
noform
Pamje nga një xhamie në Kampala
Vendndodhja
Kampala is located in Uganda
Kampala
Kampala

Koordinatat: 00°18′49″V 32°34′52″L / 0.31361°V 32.58111°L / 0.31361; 32.58111

Administrimi
Shteti Flamuri Uganda
Distrikti Kampala
Kryetari i Bashkisë Erias Lukwago
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 189 km2
 •  tokësore 176 km2
 •  ujore 13 km2
Lartësia 1,190 m (m.n.d.)
Popullsia 1,659,600 banorë
Dendësia 9,429.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EAT UTC+2
Koordinatat 00° 18′ 49″ Veri

32° 34′ 52″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kcca.go.ug

Kampala është kryeqyteti i Ugandës. Qyteti ndahet në pesë njësive bashkiake: Divizioni Kampala, Divizioni Kawempe, Divizioni Makindye, Divizioni Nakawa, dhe Divizioni Lubaga.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampala ka klimë tropikale. Nga gushti deri në dhjetor është sezoni me shi të gjatë, ndërsa sezoni i shkurtë me shi është nga shkurti deri në korrik.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • John Mugabi, boksier
  • Aamito Lagum, fitues i sezonit Africa's Next Top Model