Malabo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Malabo
Qytet
Një nga rrugët kryesore në Malabo
Një nga rrugët kryesore në Malabo
Popullsia
 • Gjithsej187.302
Faqja zyrtarehttp://ayuntamientodemalabo.com/

Malabo është kryeqyteti i Guinea Ekuatoriale. Ndodhet në provincën Bioko Norte. Malabo ndodhet në veri të bregdetit të ishullit Bioko. Spanjishta, frëngjishtja dhe portugalishtja janë gjuhë e cila flitet në qytet.

Malabo është qyteti më i vjetër në Guinea Ekuatoriale.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malabo ndodhet në veri të ishullit të Bioko. Jugu i Malabo kufizohet nga lumi Konsulli dhe vetëm përtej lumit, në jug-perëndim, është në spital. Në perëndim të qytetit, ndodhet rreth 9 km nga qendra e Malabos.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malabo përmban një klimë tropikale muson. Malabo ka mesatarisht 1800 mm reshje në vit. Qyteti ka sezonin e shkurtër të thatë nga dhjetori deri në shkurt. shkurti është zakonisht më i thatë me 33 mm me shi. Ajo gjithashtu ka një sezon shumë të gjatë të lagësht që mbulon nëntë muaj mbetura. Mesatarisht, muajt më të goditura janë nga shtatori deri në tetor, me 500 milimetra të shiut që bie në mes tyre.

Temperaturat gjatë ditës nuk ndryshojnë aspak dita në ditë, dhe vetëm ndryshojnë disa gradë gjatë gjithë vitit. Në natën, temperatura mesatare e ulët është 21-22 gradë në çdo muaj të vitit, përveç janarit, kur temperatura e ulët mesatare është 19 gradë. janari, ka netë të ftohta dhe ditët të nxehta. Megjithatë, Malabo, me vetëm 1,180 orë me diell në vit, është një nga kryeqytetet më të zymta në botë dhe përjeton shumë mjegull edhe kur nuk bie shi.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më shumë se 80% e popullsisë së qytetit është katolike dhe rreth 4% është një lloj i fesë fisnore. Islami është i pranishëm edhe në qytet, siç është edhe Jehudizmi.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]