Mogadishu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mogadishu (somalisht: Muqdisho, arabisht: مقديشو‎‎ Maqadīshū), i njohur nga vendasit si Hamar, është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Somalisë. I vendosur në rajonin bregdetar Banaadir pranë Oqeanit Indian, qyteti ka shërbyer si një port i rëndësishëm në mijëvjeçarë. Në vitin 2015 kishte rreth 2,138,000 banorë.