Gjuha somaleze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjuha somaleze

Af Soomaali,[1] Soomaali
صومالي, اف صومالي
𐒖𐒍 𐒈𐒝𐒑𐒛𐒐𐒘, 𐒈𐒝𐒑𐒛𐒐𐒘
Krahina Briri i Afrikës
Folësit
Përgjithshëm 21,807,730 (2019)
Taksonomia
Filogjeneza Kushitik
 Kushitik Lindor i Ulët
  Gjuhët somaleze
Shkrimi Alfabeti i somalishtes në latinisht (Shkrimi latinisht; zyrtare)
Shkrimi Wadaad (Shkrimi arab)
alfabeti Osmanja
alfabeti Borama
alfabeti Kaddare
Statusi zyrtar
Zyrtare Flamuri Somalia
Flag of Somaliland.svg Somalilandi
Flamuri Etiopia
Flamuri Xhibuti
Minoritare në Flamuri Kenia
Kodet e klasifikimit
ISO 639-1 so
ISO 639-2 som
ISO 639-3 som
Glottolog soma1255
Linguasphere 14-GAG-a
Somali map.jpg
Primary Somali Sprachraum

Gjuha somaleze (Latinisht: Af-Soomaali; Wadaad: صومالي; Osmanja: 𐒖𐒍 𐒈𐒝𐒑𐒛𐒐𐒘) është gjuhë afroazaitike e familjes gjuhësore kushite e cila flitet nga 21,807,730 njerëz (2019). Flitet si gjuhë amtare nga somalezëtSomalinë e Madhe dhe mërgata somaleze. Somalishtja është një gjuhë zyrtare e Somalisë dhe Somalilandit, një gjuhë kombëtare në Xhibuti, dhe një gjuhë pune në Rajonin SomaliEtiopisë dhe gjithashtu në Keninë verilindore. Gjuha somaleze është shkruar zyrtarisht me alfabetin latin, megjithëse alfabeti arab dhe disa shkrime somaleze si Osmanja dhe shkrimi Borama përdoren në mënyrë joformale.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Somali alphabets, pronunciation and language" (në anglisht). Omniglot. Marrë më 16 qershor 2017.