Viktoria (Sejshellet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Viktoria
Qytet
noform
Viktoria
Vendndodhja
Viktoria is located in Sejshellet
Viktoria
Viktoria

Koordinatat: 4°37′J 55°27′L / 4.617°J 55.450°L / -4.617; 55.450

Administrimi
Shteti Flamuri Sejshellet
Kryetari i Bashkisë Florence Benstrong
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20.1 km2
Popullsia 24,701 banorë
Dendësia 1,229 banorë/km2

Viktoria është kryeqytet në Sejshellet, ndohet në veri-lindje të ishullit Mahé. Së pari qyteti u themelua si vend i qeverisë i kolonisë britaneze. Më 2014, popullsia e Viktorias ishte 24,701.

Eksportimet kryesore të Viktorias janë vanilet, arra të kokosit, vaj të kokosit, peshk dhe pleh zogjsh.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona që do të bëhej Viktoria u vendos fillimisht në vitin 1778 nga kolonistët francezë pasi ata e kërkonin ishullin në vitin 1756, por nuk u bë vetëm pasi u nënshkrua Traktati i Parisit të vitit 1814 se britanikët formuan zyrtarisht Viktorinë dhe i dhanë emrin e saj modern.[2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cybriwsky, Roman A. (2013). Capital Cities around the World. ABC-CLIO. fq. 321. ISBN 9781610692489. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "History". seychelles.travel. Seychelles Tourism Board. Marrë më 16 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "History of the Seychelles". stgt.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 maj 2017. Marrë më 16 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)