Jump to content

Monrovia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monrovia
Qytet
Qendra e qytetit në Monrovia
Qendra e qytetit në Monrovia
Popullsia
 • Gjithsej572.000

Monrovia është kryeqyteti i Liberisë. Ndodhet mes Oqeanit Atlantik dhe lumit Mesurado.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monrovia u emërua në nder të presidentit të SHBA-së, James Monroe. Së bashku me Uashington D.C., është një nga dy kryeqytete i cili u emërua sipas presidentit të SHBA-ve.

Kryetarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët e bashkësisë ishin:

  • W. F. Nelson, viteve 1870
  • C. T. O. King, viteve 1880 dhe ishte kryetarë për tri mandate
  • H. A. Williams, viteve 1890
  • Gabriel M. Johnson, viteve 1920
  • Nathan C. Ross, 1956-1969
  • Ellen A. Sandimanie, viteve 1970 dhe femra e parë e cila ishte kryetare.
  • Ophelia Hoff Saytumah, 2001–2009
  • Stacy Randall, 2010-2011

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]