Dejtoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dejton, Ohio
Anglisht : City of Dayton
qytet
noform
Vendndodhja
Dejton, Ohio is located in SHBA
Dejton, Ohio
Dejton, Ohio

Koordinatat: 39°45′34″V 84°11′30″P / 39.75944°V 84.19167°P / 39.75944; -84.19167

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Qarku Montgomery
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 146.33 km2
 •  tokësore 144.13 km2
 •  ujore 2.2 km2
Lartësia 225 m (m.n.d.)
Popullsia 141527 banorë (2010)
 •  urbane 724091 (US: 59th) banorë
 •  aglomerati 802489 (US: 71st) banorë
Dendësia 981.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1796
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal </ref>
Prefiksi 937
Koordinatat 39° 45′ 34″ Veri

84° 11′ 30″ Perëndim

Faqja Zyrtare cityofdayton.org

Dejton, Ohio (City of Dayton) është një qytet në qarkun Montgomeryshtetit federal Ohio, SHBA. Në Dejton, Ohio jetojnë 141527 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 981.9 banor/km2 (2543.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 146.33 km2 (56.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 225 m (738 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih Alia Izetbegoviqi

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Marrë më 2 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Dayton, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale