Gaborone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qsicon inArbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme--Liridon 8 gusht 2010 10:14 (CEST)


Gaborone
Qytet
Njohur si Gabs
noform
Pamje nga Gaborone
Vendndodhja
Gaborone is located in Bocvana
Gaborone
Gaborone

Koordinatat: 24°39′29″J 25°54′44″L / 24.65806°J 25.91222°L / -24.65806; 25.91222

Administrimi
Shteti Flamuri Botsuana
Distrikti Gaborone
Kryetari i Bashkisë Haskins Nkaigwa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 169 km2
Lartësia 1.014 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 231.626 banorë
Dendësia 1.400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1964
Zona Kohore UTC+2
Koordinatat 24° 39′ 29″ Jug

25° 54′ 44″ Lindje


Gaborone është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Botsuanës. Ai është njëkohësisht kryeqyteti administrativ i Distriktit Jug Lindor. Gaborone kishte një popullsi prej 191 mijë e 700 banorë në vitin 2006.