Gaborone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme--Liridon 8 gusht 2010 10:14 (CEST)
Gaborone
Gaborone
Skeda:Gaborone Montage.png
Nofkat: 
Gabs
Popullsia
 • Gjithsej(2.011) 231,626

Gaborone është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Botsuanës. Ai është njëkohësisht kryeqyteti administrativ i Distriktit Jug Lindor. Gaborone kishte një popullsi prej 191 mijë e 700 banorë në vitin 2006.