Banxhul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Banjul)
Jump to navigation Jump to search
Banjul
بانجول
Qytet
noform
Vendndodhja
Banjul is located in Gambia
Banjul
Banjul

Koordinatat: 13°27′11″V 16°34′39″P / 13.45306°V 16.57750°P / 13.45306; -16.57750

Administrimi
Shteti Flamuri Gambia
Distrikti Banjul
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12 km2
 •  urbane 93 km2
Popullsia 34,828 banorë
 •  urbane 357,238 banorë
Dendësia 2,900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1816
Koordinatat 13° 27′ 11″ Veri

16° 34′ 39″ Perëndim

Banjul (Arabisht: بانجول) është kryeqyteti i Gambisë. Më 1816, britanezët e themeluan Banjulin, atëhere e kishte emrin ishulli Banjul. Më 1973, emri u ndryshua në Banjul.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banjul ka klimë shumë të nxehtë. Qyteti përmban një sezon të gjatë të thatë, që përfshin nga nëntori deri në qershor dhe një sezon relativisht të shkurtër të lagësht që mbulon katër muajt e mbetur. Megjithatë, gjatë këtyre katër muajve, Banjul ka tendencë për të parë reshje të rëndë. gushti është zakonisht muaji me më shumë shi, me një mesatare prej 500 mm reshje në rënie.

Sipas një ministrit të qeverisë së Gambisë, Banjul është në rrezik të mbytur në ujë nga një rritje metër e nivelit të deteve, si rezultat i ndryshimeve klimatike dhe ngrohjen globale.

Distrikti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banjul ndahet në dy distrikte:

  • Banjul
  • Kanifing