Bissau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bissau
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Bandeira Bissau.PNG
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Guinea-Bisau
Rajoni Bissau Autonomous Sector
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 77.5 km2
Popullsia 395,954 banorë
Dendësia 5,100 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1687

Bisau është kryeqyteti i Guinea Bisaut. Bissau ndodhet në lumin Geba, lumë e cila ndodhet në Afrikën perëndimore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjitrimi i popullit për herë të fundit u bë më 1991, Bissau ka pasur 195,389 banorë. Nga viti 2007, popullsia e qytetit është 407,424 banorë.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bissau ka dy shkolla portugeze:

  • Escola Portuguesa da Guiné-Bissau
  • Escola Portuguesa Passo a Passo

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]