Lilongwe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lilongwe
Qytet
noform
Pamje nga Lilongwe
Vendndodhja
Lilongwe is located in Malavi
Lilongwe
Lilongwe

Koordinatat: 13°59′J 33°47′L / 13.983°J 33.783°L / -13.983; 33.783

Administrimi
Shteti Flamuri Malavi
Rajoni Rajoni qendror
Kryetari i Bashkisë Willie Chipondera
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,050 m (m.n.d.)
Popullsia 1,077,116 banorë
Dendësia 1,479 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CAT [Coordinated Universal Time
Faqja Zyrtare www.llcitycouncil.org

Lilongwe është kryeqyteti i Malavisë. Më 2015, qyteti ka pasur 1,077,116 banorë. Qyteti ndodhet afër Mozambikus dhe Zambisë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Population
1966 19,425
1977 98,718
1987 223,318
1998 440,471
2008 674,448
2015 1,077,116

Ndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lilongwe ndahet në qytet të ri dhe në qytet të vjetër.

Transportimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autobusi që të dërgon nga Lilongwe në Johannesburg

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti ndodhet në veri të qytetit, 20 kilometra nga qendra e qytetit.

Autobusat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qytet ka autobusa nga Lilongwe në Balyntra, Zomba, Kazungu dhe në Mzuzu.

Treni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Lilongwe, ka tren që shkon në perëndim të Zambiasë dhe në lindje së Salima.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lilongwe ka 38 shkolla private dhe 66 shkolla publike me 103,602 nxënësa. Poashtu ka 29 shkolla të mesme me 30,795 studenta.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]