Malavi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 13°18′J 34°00′L / 13.30°J 34.00°L / -13.30; 34.00

Republic of Malawi
Dziko la Malaŵi
Flag of Malawi.svg Emblema - Malavi
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Unity and Freedom
(Ang.:Bashkim dhe Paqe)
Vendndodhja - Malavi

Republika Malavi[1] ndodhen në pjesën jugore të Afrikës dhe përgjatë pjesën lindore të vendit ka dalje në Liqenin Malevianë. Përndryshe sipërfaqja e këtij vendi kufizohet në veri me Tanzaninë, në lindje me liqenin, në jug-lindje dhe jug me Mozambikun, në perëndim Zambian.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor : Historia

Politika[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor : Gjeografia e Malavit

Sipërfaqja e përgjithshme e Malavit është 118,480 km2prej së cilës 24,400 km2 janë ujë. Malavi shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 30 ‘‘‘J’’’, 34 00 ‘‘‘L’’’.

Malavi nuk ka vijë bregdetare por ka dalje në liqenin Njaza ndërsa vija kufitare është 2,881 km e gjatë.

Klima në Malavi është sub-tropikale. Sezoni i reshjeve fillon në nëntor dhe zgjatë gjerë në maj ku edhe fillon thatësia gjerë në fillimin e reshjeve në maj.

Relievi i Malavit përbëhet nga rrafshnalta të ngushta e të përzgjatura që krijon bregore dhe male të rrumbullakëta dhe disa bjeshkë. Pika më e ultë e relievit 37 m është në pikë-prerjen e lumit Shire dhe kufirit me Mozambikun (ang.: Shire) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 3,002 metrave gjendet në bjeshkët Mlanje në majën Sapitva (ang.: Sapitwa (Mount Mlanje)), në pjesën jug-lindore të vendit, afër kufrit me Mozambikun.

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor : Kultura

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Malavi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Malavi – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Dr. Musa Gashi:Afrika, Gjeografia Regjionale, ETMMK, Prishtinë 1983.


Africa (orthographic projection).svg Ky artikull në lidhje me gjeografinë e Afrikës është i cunguar. Ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!