Ruanda

Coordinates: 1°33′45″S 29°31′21″E / 1.5625°S 29.5226°E / -1.5625; 29.5226
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

1°33′45″S 29°31′21″E / 1.5625°S 29.5226°E / -1.5625; 29.5226

Repubulika y'u Rwanda
République Rwandaise
Republic of Rwanda
Emblema - Ruanda
Ruanda Ruanda
Moto Kombëtare: Liberté, Coopération, Progrès
Vendndodhja - Ruanda
Vendndodhja - Ruanda

Ruanda ndodhet në pjesën qendrore të Afrikës dhe është një vend kontinental. Kufirit i Ruandës përshkohet nga kufiri me Ugandën në veri, në lindje Tanzaninë, në jug me Burundin dhe në tërë pjesën perëndimore me RD të Kongos

Njësit administruese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e Ruandës

Teritori i Ruandës administrhet në 12 provinca:

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesorë : Gjeografia e Ruandës

Ruanda ndodhet në kontinentin Afrikanë, në lindje të Republikës Demokratike të Kongos. Sipas OKB-së ky vend hynë në rajonin e Afrikës lindore mirëpo disa organizate e institute e fusin në Afrikën qendrore.

Sipërfaqja e përgjithshme e Ruandës është 26,338 km2 prej së cilës 1,390 km2 janë ujë. Ruanda shtrihet rreth koordinatave gjeografike 2 00 ‘‘‘J’’’, 30 00 ‘‘‘L’’’.

Ruanda nuk ka bregdetë ndërsa vija kufitare e saj është 893 km e gjatë.

Klima në Ruandë është e shumëllojshme. Në këtë vend ka dy sezone të reshjeve të shiut nga muaji shkurt deri në prill dhe nga nëntori deri në janar, në pjesët malore është e butë dhe me gjasa reshje dëbore.

Relievi i Ruandës përgjithësishtë është moçalorë, me rrafshnalta dhe male. Relievi anonë me malet nga perëndimi në lindje. Pika më e ultë e relievit 950 m është përgjatë lumit Rusizi dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 4,519 metrave tek gryka e vullkanin Karisimb (ang.: Volcan Karisimbi ), në kufi me RD të Kongos.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e shtetit

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia e shtetit

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura e Shtetit

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ruanda – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale