Jump to content

Kigali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kigali
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej1.132.686
Faqja zyrtarewww.kigalicity.gov.rw

Kigali është kryeqyteti i Ruandës. Popullsia e qytetit është më shumë se 1 milionë sipas 2012.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kilga ka klimë tropikale (savana).

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia
1978 116.227
1991 237.782
2002 603.049
2007 857.719
2010 1.029.384
2012 1.168.570

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kigali ndahet në tri njësi admninistrative: Gasabo, Kicukiro, dhe Nyarugenge.