Kigali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kigali
Qytet
noform
Vendndodhja
Kigali is located in Ruanda
Kigali
Kigali

Koordinatat: 1°56′38″J 30°3′34″L / 1.94389°J 30.05944°L / -1.94389; 30.05944

Administrimi
Shteti Flamuri Ruanda
Provinca Qyteti Kigali
Kryetari i Bashkisë Fidele Ndayisaba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 730 km2
Lartësia 1,567 m (m.n.d.)
Popullsia 1,132,686 banorë
Dendësia 1,600 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1907
Zona Kohore CAT UTC+2
Verore UTC+2
Koordinatat 1° 56′ 38″ Jug

30° 3′ 34″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kigalicity.gov.rw

Kigali është kryeqyteti i Ruandës. Popullsia e qytetit është më shumë se 1 milionë sipas 2012.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kilga ka klimë tropikale (savana).

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia
1978 116.227
1991 237.782
2002 603.049
2007 857.719
2010 1.029.384
2012 1.168.570

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kigali ndahet në tri njësi admninistrative: Gasabo, Kicukiro, dhe Nyarugenge.