Libreville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Libreville
Qytet
noform
Vendndodhja
Libreville is located in Gaboni
Libreville
Libreville

Koordinatat: 0°23′24″V 9°27′0″L / 0.39000°V 9.45000°L / 0.39000; 9.45000

Administrimi
Shteti Flamuri Gaboni
Provinca Estuaire
Kryetari i Bashkisë Rose Christiane Ossouka Raponda
Partia Parti Démocratique Gabonais (Partia Demokratike Gabonese)
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 797,003 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 0° 23′ 24″ Veri

9° 27′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.libreville.ga

Libreville është kreqyteti i Gabonisë në perëndim të Afrikës. Më 2012, qyteti ka pasur 797,003 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liberville ka klimë tropikale (monsunet), me sezon të gjatë me shi dhe me sezon të shkurt të thatë. Sezoni me shi është nga shtatori në maj, ndërsa sezoni i thatë është nga qershori në gusht.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti ndërkombëtarë në Liberville është aeroporti më i madh në Gabon, ndodhet 11 km në veri të qytetit.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libreville është një nga qytete në Afrikë e cila flitet frëngjishtja.