Buzhumbura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Buzhumbura
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej497.166

Bujumbura është kryeqyteti i Burundës. Qyteti eksporton shumë kafe, kallaj dhe pambuk. Bujumbura ndodhet në veri-lindje së liqenit Tanganyika. Qendra e qytetit është qytet kolonial, me markete të mëdhaja, me xhami të mëdha.

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bujumbura drejtohet nga një këshill të komunitetit dhe administratorit të komunitetit. Ajo është e ndarë më tej në 13 komunitetet, apo lagjet.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bujumbura ka klimë tropikale. Qyteti ka sezone të lagështa që është nga tetori deri në prill, poashtu ka sezon të thatë e cila zgjat pesë muaj.