Dodoma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dodoma
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Tanzania
Qarku Dodoma
Kryetari i Bashkisë Francis Mazanda
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.576 km2
Popullsia 324.347 banorë (2002)
Dendësia 125,9 banorë/km2
Faqja Zyrtare [1]

Dodoma (fjalë për fjalë "Ai ka zhytur" në Gogo), zyrtarisht Dodoma, popullsia 324.347 (2002 regjistrimi), është kryeqyteti kombëtar i Tanzanisë, dhe kryeqyteti i rajonit Dodoma. Në 1973, u bënë planet për të lëvizur kryeqytetin në Dodoma. Asambleja Kombëtare e ka lëvizur atje në shkurt 1996, por shumë zyrat qeveritar qëndrojnë në kryeqytetin e mëparshëm kombëtar, Dar es Salaam, e cila mbeti kryeqendra tregtare.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]