Dodoma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dodoma
Vendndodhja
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
324.347 (2002) banorë
125,9 banorë/km²
Sipërfaqja 2.576 km²
Administrata
Shteti Tanzania
Qarku Dodoma
Adresa e kuvendit {{{adresaekuvendit}}}
Kodi postal {{{numriipostes}}}
Prefiksi telefonik {{{prefiksi}}}
Faqe zyrtare [1]
Politika
Kryetar Francis Mazanda
Partia udhëheqëse


Dodoma (fjalë për fjalë "Ai ka zhytur" në Gogo), zyrtarisht Dodoma, popullsia 324.347 (2002 regjistrimi), është kryeqyteti kombëtar i Tanzanisë, dhe kryeqyteti i rajonit Dodoma. Në 1973, u bënë planet për të lëvizur kryeqytetin në Dodoma. Asambleja Kombëtare e ka lëvizur atje në shkurt 1996, por shumë zyrat qeveritar qëndrojnë në kryeqytetin e mëparshëm kombëtar, Dar es Salaam, e cila mbeti kryeqendra tregtare.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]