Fritaun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Freetown
Qytet
noform
Pamje nga Freetown
Vendndodhja
Freetown is located in Siera Leone
Freetown
Freetown

Koordinatat: 8°29′4″V 13°14′4″P / 8.48444°V 13.23444°P / 8.48444; -13.23444

Administrimi
Shteti Flamuri Siera Leone
Rajoni Zona Perëndimore
Kryetari i Bashkisë Sam Franklyn Gibson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 357 km2
Lartësia 26 m (m.n.d.)
Popullsia 1,050,301 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 11 mars 1792
Koordinatat 8° 29′ 4″ Veri

13° 14′ 4″ Perëndim

Freetown është kryeqyteti i Siera Leones. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 1,050,301 banorë. Freetown ka etnikë, kulturë dhe religjione të ndryshme. Qyteti u themelua më 11 mars 1972 nga John Clarkson dhe ish-robërve afrikano-amerikanë dhe njerëzve që quhen Nova Scotian Settlers. Freetown është kryeqyteti i vjetër e cila u themelua nga afrikano-amerikanët tridhjetë vjetë para Monrovisë.