Bangui

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bangui
Qytet
Pamje nga Bangui
Pamje nga Bangui
Popullsia
 • Gjithsej734,350

Bangui është kryeqyteti i Republikës së Afrikës Qendrore dhe qyteti më i madh i saj. Në vitin 2012 ai kishte një popullsi të prej 734.350 banorë. Bangui u krijua nga francezët në vitin 1889 dhe u quajt Bangui për vendosjen e tij në bregun verior të lumit Ubangi (frëngjisht: Oubangui). Shumica e popullsisë së Republikës Afrikës Qendrore jeton në pjesën perëndimore të vendit, në Bangui dhe zonën përreth.