Port Louis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Port Louis
Qytet
Pamje gjatë natës
Pamje gjatë natës
Mottoes: 
"Concordia et Progressio"
(Harmonia dhe Progresi)
Skeda:Mauritiusi
Population
 • Total148.001

Port Louis është kryeqyteti i Mauritiusit, ndodhet në pjesën perëndimore të distriktit Rivière Noire.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muajt më të lagështa janë nga muaji dhjetor deri në muajin prill, ku rreshjet mesatare janë 60 mm.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]