Jump to content

Doha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Doha
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej339.847

Doha (në arabisht الدوحة) me një popullsi prej 339.847 banorë (sipas regjistrimit të 2004), është kryeqyteti i Katarit. Ai shtrihet në Gjirin Persik. Aeroporti Ndërkombëtar i Doha është aerporti kryesor ajror i vendit dhe një qytetet gjigand që e kanë krijuar industrit e naftës dhe të peshkimit. Arsimi në Doha është vendosur pranë një zonë ku ata janë vendosur në kampe të ndryshme (disa qëndra universiteteve të SHBA) dhe institutet dedikuar për kërkime dhe ato të inovacionit. Në Doha, gjendet edhe televizinoni i famshëm satelitor Al Xhazira, themeluar në vitin 1996.

Al Saad[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Al Saad është një nga lagjet kryesore të Doha. Ajo shtrihet vetëm një kilometër nga qendra e qytetit dhe pret selinë e Qtel, rrjeti telefonik i vetëm në Katar, si dhe qëndra tregtare dhe bankat (Banka Kombëtare e Katarit dhe HSBC). Vodafone ka blerë licencën për të operuar në Katar, Qtel, pra nuk është më një monopol. Ekipi i futbollit është më i njohur i krahut Saad e Katarit dhe ka përfshirë në radhët e lojtarëve të klasit botëror, edhe pse pothuajse gjithmonë në fund të karrierës së tyre, e cili udhëheq për të tërhequr interesin e tyre në sajë të të pasurit të një lojtar të caktuar. Mosha mesatare e në klubet të militantëve në ligës më të famshme është konkurruese. Ndër lojtarët më të famshëm të cilët kanë veshur këtë fanell e Al Saad janë Romario dhe Stefan Effenberg.

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjete jashtem[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]