Uindhuk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uindhuk
Qytet
Kisha kryesore në Uindhuk
Kisha kryesore në Uindhuk
Popullsia
 • Gjithsej325.858

Uindhuk është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Namibia, ndodhet në qendër të Namibisë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë muajve të verës, ditët janë të nxehta, ndërsa netët janë të ftohta. qershori, korriku dhe gushti janë muajtë të dimrit, ku bie pak shi ose asnjëherë. Temperatura minimale në dimër arrijnë mes −5 dhe 18 °C. Netët janë zakonishtë të ftohta.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti ndërkombëtar Hosea Kutako ndodhet në lindje të qytetit. Është aeroporti më i madh në Namibia.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]