Uindhuk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uindhuk
Qytet
noform
Kisha kryesore në Uindhuk
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Uindhuk is located in Namibia
Uindhuk
Uindhuk

Koordinatat: 22°34′12″J 17°51′0″L / 22.57000°J 17.85000°L / -22.57000; 17.85000

Administrimi
Shteti Flamuri Namibia
Rajoni Rajoni Khomas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,133 km2
Popullsia 325,858 banorë
Dendësia 62,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 18 tetor 1890
Zona Kohore WAT(UTC+1)
Verore WAST (UTC+2)
Koordinatat 22° 34′ 12″ Jug

17° 51′ 0″ Lindje

Uindhuk është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Namibia, ndodhet në qendër të Namibisë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë muajve të verës, ditët janë të nxehta, ndërsa netët janë të ftohta. qershori, korriku dhe gushti janë muajtë të dimrit, ku bie pak shi ose asnjëherë. Temperatura minimale në dimër arrijnë mes −5 dhe 18 °C. Netët janë zakonishtë të ftohta.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti ndërkombëtar Hosea Kutako ndodhet në lindje të qytetit. Është aeroporti më i madh në Namibia.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]