Richmond

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Richmond, Virginia)
Jump to navigation Jump to search
Riçmond
Richmond
Qytet
noform
Vendndodhja
Riçmond is located in SHBA
Riçmond
Riçmond

Koordinatat: 37°32′27″V 77°25′58″P / 37.54083°V 77.43278°P / 37.54083; -77.43278

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Virginia
Qarku Qytet i Pavarur
Kryetari i Bashkisë Dwight Clinton Jones
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 162 km2
Lartësia 45.7 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 205.533 banorë
Dendësia 1.239,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 804
Koordinatat 37° 32′ 27″ Veri

77° 25′ 58″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.richmondgov.com
Vendodhja e Riçmondit në Virxhinia

Richmond (shqiptohet Riçmond) është kryeqyteti i shtetit të Virxhinias, në Shtetet e Bashkuara. Ai është një qytet i pavarur dhe nuk është pjesë e ndonjë qarku. Popullsia brenda kufijve të qytetit në vitin 2010 ishte 204.214.

Qeverisja dhe politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Riçmondi qeveriset nga këshilli i qytetit me përfaqësues nga nëntë distrikte që shërbejnë në një kapacitet legjislativ dhe mbikëqyrës, si dhe kryetar bashkie të zgjedhur direkt nga populli, që shërben si kreu i ekzekutivit. Qytetarët në secilin nga nëntë distriktet zgjedhin një përfaqësues në këshilli për një mandat katër vjeçar. Këshilli i qytetit zgjedh nga radhët e veta një anëtar për të shërbyer si President i Këshillit dhe një për të shërbyer si Zëvendës President i Këshillit. Këshilli i qytetit mblidhet në godinëne Bashkisë, që ndodhet në 900 E. Broad St., kati i dytë, të hënën e dytë dhe të katërt të çdo muaji, me përjashtim të gushtit.