Jump to content

Johannesburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Johannesburg
Qytet
Nofkat: 
Jo'burg; Jozi; Joni (në gjuhën tsonga); Egoli (Vendi i arit); Maboneng (Qyteti i dritës)
Parimet: 
Bashkimi në zhvillim
Popullsia
 • Gjithsej957.441
{{{postal_code_type}}}
2001
Faqja zyrtarewww.joburg.org.za

Johannesburg është qyteti më i madh në Afrikën e Jugut. Është kryeqyteti i provincës Gauteng, e cila është provinca më e pasur në Afrikën e Jugut. Qyteti u themelua më 1886.

Johannesburgu ka klimë subtropikale. Nga tetori deri në prill janë muaj të verës, e cila ka ditë të nxehta dhe mbrëmje të ftohta. Nga maji deri në shtator janë muaj të dimrit, e cila ka netë të ftohta. Temperatura më të ulëta të regjistruara gjatë natës është −8.2 °C, ndërsa gjatë ditës, u regjistrua me 1.5 °C më 19 qershor 1964.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]