Kallahari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
vendndodhja
shkretira Kallahari

Kallahari është shkretëtirëAfrikën Jugore. Sipërfaqja e shkretëtirës është 900 000 kilometër katrorë dhe shtrihet në pjesën më të madhë të Botsuanës, një pjesë në Namibisë dhe në Republikën Jugafrikane. Lumi i vetëm që kalon nëpër shkretëtirë është Okvano , i cili rrjedh drejt veriperëndimit, dhe është i pasur me botë bimore e shtazore.

Shkretëtira Kallahari është e pasur me rezerva të qymyrit, nikelit dhe uraniumit. Një ndër minierat më të mëdha të diamiantit gjendet në Orap, në verilindje të shkretëtirës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]